Hromnice sú sviatok, ktorý v prvom počutom hrmení má predstavovať zmenu – predzvesť jari. V starej dobe sa tento sviatok predkovia spájali s hromovládnym staroeurópskym božstvom.
Niektorí všetko mylne odvádzajú od Ríma, v tomto prípade Hromniciam zodpovedajú rímske Luperkálie, Ale Rímania neboli predchodcami, ale súčasníkmi Slovanov a Baltov, ktorí spolu s inými Indoeurópanmi vychádzali z dávnejšieho duchovna. Slovania nazývali hromovládne božstvo menom Perún, Baltovia ho označovali ako Perkunas, Staroiránci ako Peržanja, Indovia ako Indra, Germáni mali Tora… V každom prípade Hromnice súvisia s oveľa starším podložím, ako kresťanská tradícia.
Dnes pozdvihujeme pôvodnú kultúru na miesto, ktoré jej prináleží. A pracujeme znova aj s dávnym kolobehom prírodných sviatkov, ktoré nás držia v časopriestore a v takých istotách, aké nám ľudostredná spoločnosť dať nemôže.
Od začiatku storočia sme obnovili Hromnice v pôvodnom duchu a slávime ich aj hudbou. A teda ak staré príslovie hovorí, že „Hromnice – koniec sanice“, my by sme mohli dodať, že je to aj začiatok hromničných koncertov.
Zajtra hráme v Žiline PERÚNOVE HROMNICE ´24 (Žilina) (Žiarislav a Bytosti, Strigôň, Poludnica) a o týždeň v Bratislave PERÚNOVE HROMNICE ´24 (Bratislava) (ŽS+Bytosti, Ramchat, Poludnica, Barbar Bards). Vstupenky možno lacnejšie získať v predpredaji, na zajtrajší koncert dnes do polnoci.
Poludnica uvádza svoj prvý hudobný nosič.
A my prinášame Hromničnú pieseň.
2. 2. ´24 – Žiarislav
Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom. TU sú podrobnosti